• Koszty wydruku w drukarkach 3d

    kosztyNie można jednoznacznie określić ceny wydruku w technologii 3D. Oczywiście, z całą pewnością można stwierdzić, że drukarka przestrzenna to nie to tania zabawka. Jeżeli kupujemy jeden z podstawowych modeli drukarek, to jej koszt będzie w granicach kilku tysięcy złotych. Jak widać więc, już sam zakup nie jest małym wydatkiem.

    Jeżeli decydujemy się na bardziej profesjonalną drukarkę, musimy wydać na nią od kilkunastu do kilkudziesięciu, a w niektórych przypadkach do kilkuset tysięcy złotych (oczywiście te ostatnie, to  modele drukarek o najwyższych parametrach). Do kosztów druku, zwłaszcza przy urządzeniach bardziej wyspecjalizowanych, włączyć należy także wszelkie szkolenia. Jeżeli dysponujemy drukarką niskobudżetową, filamenty, a więc wszystkie materiały do druku, to koszt od 50 PLN za ABS, PLA oraz od 200 za Nylon czy Poliwęglan. Im bardziej wartościowy materiał, tym cena oczywiście jest większa. Np. za kilogram  żywicy zapłacić musimy ok 500 PLN netto. Koszty wydruku są zatem bardzo zróżnicowane. Jeżeli będziemy zajmować się drukiem bardziej wartościowych przedmiotów – koszt też będzie wysoki, jednak sprzedaż oryginalnego i wartościowego będzie opłacalna. Warto jednak zauważyć, że produkty wykonane, np. z plastiku (materiał nie jest wcale tani), będą … plastikowe, a więc nie będą miały bardzo dużej wartości. Dlatego, ważna jest oryginalność wykonywanych przedmiotów. Drukowanie w technologii 3D nie należy do najtańszych, jednak, można mieć nadzieje, że niebawem się to zmieni.

    Kilka lat temu, nikt nie przypuszczał, że druk 3D tak szybko trafi do osób prywatnych, kto wie, w jakich cenach będą niebawem materiały do druku, być może osiągną cenę ryz papieru?