• Koszt druku 3D

    Coraz więcej osób marzy o tym, aby kupić sobie drukarkę 3D. projekty jednak nie powstają z powietrza – najpierw należy je zaprojektować, a następnie zostają „wydrukowane”. I właśnie do tego procesu potrzebny jest filament a zatem materiał do druku. Czy materiały do drukarek 3D są drogie? Niestety tak i zawsze myśląc o zakupie drukarki, musimy brać pod uwagę  ich koszt.

    Filamentów jest wiele. Do najpopularniejszych należy ABS oraz PLA. Pierwszy stosowany jest do wytwarzania specjalnych, mocnych części  wykorzystywanych np. w urządzeniach AGD/RTV. PLA to bardzo podobny filament, jednak bardziej kruchy. Koszt obydwu to ok. 150 zł za jeden kilogram tego materiału. Innym filamentem jest PVA – jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie, łatwy do drukowania w niskich  temperaturach i zupełnie biodegradowalny. Jego koszt to 300 zł za kilogram. Kolejnym dość znanym i popularnym filamentem jest guma, a jej koszt jest jeszcze wyższy – 350 zł kosztuje jeden kilogram tego materiału. Guma świetnie przykleja się do ABS oraz PLA, również rozpuszcza sie w wodzie i także jest biodegradowalna. Za Bendlay musimy zapłacić powyżej 400 zł, a za grafen nawet ponad niemal 2,5 tyś złotych! Popularnymi materiałami są również Laywood, TPE, PET za które zapłacić trzeba w granicach200 złotych.

    Jak widać materiały nie są tanie. Jeżeli nasze wydruki mają mieć większe gabaryty, trzeba liczyć się niestety z dużymi kosztami.