• Kalibracja drukarki 3d – na czym polega?

    kalibracja-drukarki-3d-poziomowanie-osi-XJeżeli już zdecydujemy się na zakup drukarki 3D i chcemy jej używać, stoi przed nami nie lada wyzwanie. Przed pierwszym wydrukiem należy wykonać kalibrację drukarki. Jeżeli tego nie wykonamy, albo wykonamy to w zły sposób, niestety, ale druk nie będzie w ogóle możliwy. Zatem do dzieła!

    Kalibracja drukarki 3D to jedna z najważniejszych rzeczy po zakupie tego sprzętu. Pierwszą czynnością powinno być wypoziomowanie osi X z ekstruderem. Jak to zrobić? Najlepiej zmierzyć odległość pomiędzy uchwytem osi X a elementem, który mocuje silnik osi Z. Należy pamiętać, iż oba uchwyty  musza być oddalone od osi Z  na taką samą odległość. Jeżeli zaobserwujemy, że wysokość uchwytów nie jest taka sama, należy zająć się jedną ze śrub z osi Z, kręcąc ją aż uzyskamy zadawalający efekt.

    Niemniej ważne okazuje się również przygotowanie stołu roboczego. Niektórzy są zdania, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest naklejenie taśmy malarskiej na stół. W czym ma to pomóc? Po pierwsze, zmniejsza się ryzyko zniszczenia wydruku w czasie jego odklejania od podłoża. Po drugie natomiast, ma to pomóc w przyklejeniu się pierwszych warstw filamentu. Niektórzy zamiast taśmy malarskiej wykorzystują taśmę kaptonową, inni decydują się na specjalne podkładki, a jeszcze inno wykorzystują do tego celu czyste szkło.

    Jedną z najprostszych metod kalibracji jest ta, w której wykorzystuje się zwykłą kartkę papieru.  Na początku ustawiamy głowice w każdym z czterech narożników, a sama karta ma być wzorcem pomiarowym grubości. Jeżeli wykorzystywana przez nas kartka będzie wsuwała się między przestrzeń nad głowica, jednak będziemy odczuwać lekki opór, to znaczy, że jest ona dobrze ułożona. Jeżeli stół zostanie już skalibrowany, pozostaje jedynie wprowadzić fi lament do ekstrudera, a następnie rozpocząć przygodę z drukiem 3D. Dla każdego pierwsze działania z nową drukarką 3D są bardzo ekscytujące. Kalibracja nie jest bardzo trudna, trzeba jednak wykonywać ją z dużą dokładnością.