• Jak działa drukarka 3d?

    Drukarki 3D jeszcze niedawno były przeznaczone głównie do użytku firm i dużych przedsiębiorstw. Za ich pomocą zaczęto tworzyć narzędzia, różnego rodzaju sprzęty, a nawet samochody czy implanty oraz organy do przeszczepów.

    jak_to_dzialaOd kilku jednak lat, drukarki, za coraz mniejsze pieniądze, może zakupić także osoba prywatna. Dziś każdy może mieć taką drukarkę (oczywiście jeśli dysponuje minimum kilkoma tysiącami PLN) i drukować w swoim domu różnorodne przedmioty. Zainteresowanie tą technologią jest coraz większe, a co za tym idzie, każdy chciałby wiedzieć, nie tylko co ona drukuje, ale jak to robi? Drukarki komercyjne, przeznaczone do zastosowań indywidualnych drukują poprzez nakładanie się na siebie, bardzo cieniutkich warstw filamentu, a więc jednego z wielu produktów, z których można drukować przedmioty. Bardzo często jest to roztopiony plastik. Dzięki bardzo dużej precyzyjności drukarki, otrzymany kształt przedmiotu jest dokładnie taki, jak obraz trójwymiarowy, który został stworzony za pomocą programu graficznego. Filament ma postać bardzo cieniutkiej taśmy, zostaje roztopiony w dyszy, a następnie wydobywa się na zewnątrz jako maleńkie kropelki. Nieco inną metodą, droższą, jest utwardzanie przy pomocy światła ciekłych fotopolimerów. Aby wydrukować konkretną rzecz, należy ja oczywiście wcześniej stworzyć.

    Do tego wykorzystuje się edytory i programy, za pomocą których można stworzyć projekt 3D. Następnie, podłączona do komputera drukarka, zaczyna swoją pracę – nie jest to skomplikowane, jednak nieco czasochłonne.