• Historia drukarek 3d

    3dprinterHistoria drukarek 3D rozpoczyna się w roku 1984, kiedy to Charles Hull opracował pierwszy model. Pierwszym wydrukiem w technologii druku przestrzennego była filiżanka do herbaty dla jego żony.

    Swój pomysł Hall opatentował dwa lata i później i jeszcze w tym samym roku założył pierwszą firmę produkującą drukarki 3D o nazwie 3D System. Ta komercyjna produkcja, wiąże się również  opracowanie stosowanego do dzisiaj formatu plików STL, który służy do przesyłania informacji drukarce. Z Charlesem Hallem wiążemy SLA czyli stereolitografię. W 1992 roku, ruszyła produkcja innego rodzaju drukarek, które wykorzystywały nieco inną technikę druku: osadzanie topionego materiału, a więc FDM. Pomysłodawcą tej  techniki był Scott Crump, który założył własną firmę Statasys. Pomimo coraz większego zainteresowania drukiem przestrzennym i znaczną ilością produkowanych egzemplarzy, technologia ta nadal była zupełnie niedostępna dla użytkownika domowego (przede wszystkim ze względu na cenę). Wszystko zmieniło się w 2006 roku, kiedy to Adrian Bowyer zbudował drukarkę samoreplikującą się. Dzięki temu, drukarki stały się bardziej popularne wśród użytkowników prywatnych. Do sprzedaży weszły tzw. RepRap, które można łatwo złożyć. Rozpowszechnienie tej technologii, bez wątpienia wpłynęło na obecną naukę, a przede wszystkim na medycynę, która wykorzystuje technologię 3D do bardzo skomplikowanych operacji, a także drukowania narządów do przeszczepu.

    Obecnie druk przestrzenny jest coraz lepiej znany i wykorzystywany. Drukarki, przynajmniej te komercyjne, mają coraz bardziej przystępne ceny.