• Filament – ceny?

    FilamentFilamenty to produkty, z których drukowane są przedmioty w technologii druku przestrzennego. Popularność drukarek wciąż wrasta, co powoduje znacznie większe zainteresowanie materiałami do druku, których wciąż przybywa.

    Ceny filamentów są bardzo różnicowane i odpowiadają wytrzymałości konkretnego materiału oraz jego przeznaczeniu. Przy filamentach do drukarek komercyjnych, zazwyczaj kupuje się  je na kilogramy. Jeżeli natomiast druk jest bardziej wymagający, to tym samym materiał jest droższy. Drukarki desktopowe wykorzystują najczęściej ABS, PLA, nylon oraz poliwęglan. Cena kilograma akrylonitrylo –butadieno – styrenu oraz poliaktydu to ok. 50 PLN. Filamenty z domieszkami i dodatkami prezentują już nieco wyższe ceny, i tak; Elastyczny Ala Flex to koszt ok 170 PLN, Bendlay przezroczysty i elastyczny  – 180 PLN, Guma Rubber elastyczna to koszt  ponad 300 PLN, a Carbon Fiber PLA dodatkami karbonu to niespełna 1000 PLN za kilogram. Ceny nylonu, a także poliwęglanu są już nieco wyższe i można zakupić je w granicach od 200 -350 zł za 1 kg . Oczywiście drukarki 3D niskobudżetowe, wykorzystują również inne materiały, np. LayBrick, LayWoo-d3 za ok. 100 PLN 250 g. Filamenty można zakupić również w wielu kolorach, często poszczególne z nich są droższe.

    Np. fluorescencyjne, świecące w ciemności klasyczne filamenty, kosztują ok 80 PLN. Oczywistym jest to, że każdy wydruk z  bardziej wartościowego materiału np. miedzi czy srebra, będzie znacznie droższy.