• Druk 3D z wody. Czy to możliwe!?

  wodaFirmy działające w obszarze druku 3D prześcigają się w pomysłach na materiały do druku. Filamentów jest obecnie całe mnóstwo, ale wciąż powstają nowe. Materiały do druku zaskakują – dziś można już drukować żywność, są nietypowe materiały, takie jak szkło, czy silikon, materiały imitujące drewno. To jednak nie wystarcza. Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu zidentyfikowali polimer, który prowadzi do zamarzania wody nawet w temperaturze pokojowej. Czy to oznacza, że druk 3d z wody będzie możliwy?

   

  Płynny polimer niskocząsteczkowy

   

  Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu pochwalili się płynnym polimerem niskocząsteczkowym, który ma niezwykłą właściwość – w kontakcie z wodą sprawia, że ona zamarza, nawet w temperaturze pokojowej. Jak nazywa się ten polimer? To polioksacyklobutan, (w skrócie POCB), który sprawia, że temperatura krzepnięcia wody wzrasta do kilkudziesięciu stopni Celsjusza! To jednak nie wszystko. Zdaniem naukowców, jest to jedyna taka substancja, która działa tak w połączeniu z woda.

   

  Woda w druku 3D

   

  Bardzo szybko po opublikowaniu wiadomości o zidentyfikowaniu  polioksacyklobutanu przez naukowców (publikację można znaleźć na stronie American Chemical Society) zaczęto zastanawiać się, czy nie dałoby się tego w jakiś sposób wykorzytstać w druku 3D. Okazało się, że Kerry Stevenson, redaktor zajmujący się nowymi technologiami podjął ten temat stawiając tezę, że wodę można będzie wykorzystać w druku 3D.

   

  Czy to ma sens?

   

  Oczywiście bardzo szybko pojawiły się pytania o sens takiego działania? Po co technologii przestrzennej druk z wody?  Jakie mogłoby to mieć praktyczne zastosowanie? Kilkanaście lat temu wiele ludzi również zadawało sobie pytania, jaki jest sens drukowania domów i osiedli mieszkaniowych, protez medycznych, czy elementów maszyn, skoro można wykonać je ręcznie. Dziś wiemy, że dzięki drukarce 3D wiele procesów można usprawnić. Czy druk z wody  znajdzie swoje zastosowanie? Póki co, drukowanie 3D z wody nie jest jeszcze możliwe, jednak można się spodziewać, że do tego dojdzie. I chociaż pomysł ten może wydawać się niedorzeczny, to chyba dlatego właściwe ekscytuje środowisko druku 3D.  Drukarka 3D wodna? Cóż… być może!